Kako se postaje nasilnik

 


Ovogodišnju dodjelu Oskara zasjenio je šamar Willa Smitha. Nasilje se uvuklo na mala vrata i na taj glamurozni događaj!

Filmovi, serije, društvene mreže, internet portali  vrve ovom ili onom vrstom nasilja. Nasilnici divljaju cestama u svojim nabrijanim autima... O ratovim i njihovim posljedicama da i ne govorimo...

Mene najviše pogađa nasilništvo među mladima, pa čak i među djecom. A još više reakcije vršnjaka – navijanje, snimanje tuče i objavljivanje na društvenim mrežama.

Svi se zgroženi pitamo ko su nasilnici? Zašto su takvi?

Nasilnik se ne rađa. Nasilnik se postaje! Kako i zašto? Ima li lijeka?

Ko o čemu – baba o uštipcimam  a ja ću o djeci...

Kakvom to dijetetu „prišivamo“ etiketu „agresivac“, pa i „nasilnik“? Koja nas njegova ponašanja navode na to?

 Već u ranom djetinjstvu treba se zabrinuti ako dijete konstantno  krši propisane norme ponašanja, pretjerano je borbeno, boje ga se druga djeca jer su prema njima (a često i prema životinjama) najblaže rečeno -  grubo je, uništava stvari - svoje i tuđe, često laže...Od toga je samo korak do kasnijeg bježanja iz škole i/ili od kuće,  što nerijetko vodi u pravi kriminal.

 Zašto su takvi?

 Ne biste vjerovali ali većina takve djece se u stvari osjeća ugroženo, bijesni su zbog nemoći da nešto promijene u svom životu.  I da,  uplašeni su.  Ne zaboravimo – i agresivna djeca su samo djeca, , baš onakva kakvim smo ih mi odrasli napravili!

 Do najkasnije pete godine života dijetetu  treba biti u potpunosti jasno šta je dobro a šta ne. Ako nam to  promakne, ubrzo se počnu  javljati i drugi signali: vlastita prava i potrebe stavlja ispred prava i potreba drugih, omalovažava sve  oko sebe ističući se  u prvi planželjno je  moći pod svaku cijenu, nesretnoje, depresivno, ne zna „šta mu je“ i „to“  ili/ili ne zna kontorlirati, ima problema s koncentracijom  i pamćenjem, destruktivno je, lomi  gračke, iskaljuje svoj bijes na slabijima od sebe...

 Šta učiniti?

Prije svega ne nabijati glavu u pijesak i osvijestiti takva ponašanja. Razvijati empatiju od najranijeg doba, najbolje vlastitim primjerom. Naučite ga da biti PRVI u bilo čemu treba zaslužiti. Nikad, ali nikad nemojte iznevjeriti djetetovopovjerenje, što znači – ne dajite obećanja koja nećete ili ne možete ispuniti! Ne kaže narod uzalud “Čovjek se drži za riječ a vo za rogove!“ Nikad ne nagrađujte negativno ponašanje (na primjer, skroz mala djeca su možda slatka kad opsuju ali smjesta moraju biti ukorena!)

 Veoma je važno i da dijete što ranije nauči prepoznati i imenovati svoje emocije.

Ne zaboravimo da  nasilnici u porodici nesvjesno odgajaju buduće nasilnike i to traje generacijama...

 Što bolje upoznate svoje dijete u raznim situacijama, (što znači da treba mnogo vremena provoditi s njim), lakše ćete prepoznati  eventualne simptome budućeg agresivnog ponašanja. Obratite pažnju na to šta VIDE, ČUJU I OSJEĆAJU.

 Ako do agresivnog istupa dođe - ne osuđujte dijete nego postupak!

 Još nekoliko savjeta...

Prevaziđite stereotip tipa „dječaci takvi“.

 Ne stidite se potražiti pomoć jer možda mislite da niste bili dobar roditelj?

 Ne postavljajte prevelike zahtjeve, naročito kad je školski uspjeh u pitanju.

 Govorite svom djetetu kako ste ponosni na njegove pozitivne osobine

 Ne upoređujte  ga sa sobom („i ja sam bio isti takav pa šta mi danas fali?“)

 Ne izgovarajte se na genetske predispozicije („povukao“ je na nekog iz porodice)

 Ne postavljajte sebi pitanje „Šta će biti od njega“ nego reagirajte sada!

 Nemojte dopustiti da vaše dijete počne samo o sebi misliti kao o nasilniku – dopašće mu se  jer nije svjesno posljedica u budućnosti.

I ograničite pristup nasilnim sadržajima u svim oblicima!

 

You Might Also Like

2 komentari

  1. Evo Jeleninog komentara... Probaj ga ti postaviti, ona nesto ne moze a meni ne da...
    Kiss

    Draga moja, dugo te nisam catala, opravdano:) Veoma detaljan i bas dobro obuhvacen problem. Sve su ti bolji blogovi inače i duzi, a ovo je prvi koji koji nije duhovit, s razlogom. Čak je malo opasan. Tako sam to dozivjela, jer sam udarac na dodjeli Oskara dozivjela uzivo. Gledala prenos i dobila sok, kao i svi okolo. Učinilo mi se da je Kidman imala manji sok, sjedila je preblizu i drhtala je. Brizni muž, Keith Urban je ogrnuo svojim sakoom i drzao za ruku. Najstrasnije mi je da redari nisu reagovali, da taj folirant nije izbacen, pa cak i da mu kipica nisu oduzeli, a predlagalo se. Ima tu mnogo verzija i tumacenja, ja sam gledala i reakciju i lice dostojanstvenog, velikog Denzela Vosingtona (woshington). Pametnom dosta. No ne radi se o tome. Glumljena ili ne agresija na ovakvom mjestu je
    ozbiljan znak opšte propasti morala i duha- suštinski.
    Problem je to o čemu ti pišeš, o potisnutoj agresiji u društvu, kod malenih, jednako kao i kod odraslih - od njih to dolazi. To dolazi i od drustva, medija, nacina komunikacije sa neistomisljenicima, a da ne pričam o politickim protivnicima. Kao da se i mi u svojim vlastitim kozama osjecamo pre stegnuto, gusimo se, pa su nam reakcije grube, direktne, netolerantne. To se zove i “nizak prag” ili pamtim, kada sam bila u pubertetu, govorili su mi: Ne može tako! Broj do 10! Ispeci pa reci!
    Ma, dosta je bilo citati i uciti od Andrića. Ne da bi bio pisac, nego da bi ti rijec imala smisao, pokrice i tezinu misli i osjecanja. Da bi te onaj drugi razumio.
    I sad to iskreno kažem i mislim, skracenje verbalne komunikacije i zamjena za kodirane elektronske znakove, razne e moji idiote…to je znak površnosti i nestrpljenja, umjesto da objasnjavas sta misliš i osjecas i zelis da kažeš. I ja to radim, ali ja sam svjesna problema, no mali i mladi su tu vjestinu brzih prstiju nadogradili odsustvom emocije i sustine; svijesti o prisutnosti sada i ovdje i svijesti o onom sa kim komuniciraš. Eto, inspirisala si me. Mozda sam otisla i u drugom pravcu, ali motiv je bio dobar. I skola, skola, skola…pedagogija…

    OdgovoriIzbriši
  2. Prije svega, hvala Višnji na pomoći kod objavljivanja Jeleninog komentara, a onda i Jeleni što se potrudila iako je novi laptop zeza...
    Komentar potpisujem u potpunosti! Volim vas obje!

    OdgovoriIzbriši