Sretan 8.mart!




Drage moje kraljice – sretan nam praznik!

Neke hrabre žene izborile su se davno za našu ravnopravnost s muškarcima (o tom – po tom!) ali eto ispade da nismo ravnopravne medju sobom! Naš dobri premijer Forto, iz najbolje namjere, kumovao je tome. Prvo je rekao da se taj dan ženama na poslu da slobodno, pa su skočili na njega iz oblasti gdje su žene u većini (prosvjeta, na primjer gdje su godišnji i mjesečni planovi rada davno donešeni) pa se onda korigovao da se to učini tamo gdje je moguće (valjda gdje preovladavaju muški zaposlenici  i gdje žene neće faliti – toliko o ravnopravnosti!)
Mnogim ženama koje su dobile slobodan dan to i nije baš drago jer često na radnom mjestu dobiju više pažnje nego kod kuće...

Nejse!

Dok danas pripremamo svečani ručak za svoje najmilije i potajno se nadamo čestitkama i poklonima, ili dok polupijane dernečimo po kancelarijama sa svojim kolegama (koje njihove žene čekaju na svečani ručak!) prisjetimo se  na trenutak  dviju hrabrih revolucionarki i borkinja za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena - Rose Luxemburg i Clare Zetkin. Njihova imena su neraskidivo povezana s današnjim datumom.

08. marta 1910. godine u Kopenhagenu je održana konferencija žena socijalista, na inicijativu nemačke revolucionarke Clara Zetkin.
Na konferenciji je ustanovljen praznik
Dan žena u znak sjećanja na demonstracije američkih žena u Čikagu 8. marta 1909. godine.

Zaiskali smo – eto nam ga! Zvanično smo ravnopravne s muškarcima i to je razlog za današnje slavlje.

Kako slavimo? Kao i sve u životu – kako ko!

Žene svoj praznik proslavljaju radno i paradno.  Malo se proderneči na poslu ili u kafani s kolegama, pa onda kod kuće s djecom i muževima (kad se vrate kući s proslave s kolegicama), a neke muževi, bome i „izvedu“. Trošak je to! Te taze frizura, te neka nova krpica, te spremi bolji ručak, te kupi poklone za učiteljice/razrednice, pa još i „izlazak“! Sreća da je jednom godišnje!

Kada na 8.mart u sredstvima javnog prevoza vidite žene zatrpane cvijećem i poklonima odmah znate da su prosvjetne radnice! Roditelji se utrkuju ko će kupiti ljepši (skuplji) poklon, a oni koji daruju „reda radi“ daju djeci nešto love da se sami snađu. Njih vrebaju u blizini škole prodavači koji na improviziranim tezgama nude polumrtvo cvijeće zalijepljeno selotejpom  i kičaste sitnice. Šta zna dijete! Bez poklona se u školu ne može! Daj šta daš!

Djeca u mojoj školi su znala da pedagogica najviše voli  čestitke i sitnice koje oni sami naprave, pojedinačno ili cijeli razred,  pa sam to i dobijala,  ali sam se kući ipak vraćala zatrpana cvijećem – davale su mi ga učiteljice koje više nisu imale slobodnih ruku da ponesu sve što su dobile!

Drage moje znane i neznane žene, vi koje radite danas i vi koje imate slobodan dan, vi na birou i mi u penziji, sretan nam 8.mart, lijepo se provedite ali na trenutak pomislite i na Claru i Rosu... I na dobre namjere premijera Forte. Možda dogodine 8.mart bude neradni dan za sve!

You Might Also Like

2 komentari

  1. Krasn, ne samo prigodan tekst.Hvalaaaaaaaaaaa! Dozivljavam to kao meni licno upucenu cestitku. Toliko volim i cijenim ovaj praznik. Najdrazi. Imam i lijepe uspomene, prije svega iz kuce i iz djetinjstva-dan kada sam sa ocem i sestrom planirala veliko iznenadjenje za nasu majku-svima na radost i zadovoljstvo, a onda iz ranih godina staza u Vijecnici!!!!!Bas smo znale da se organizujemo, obradujemo medjusobno poklonima i
    pocastimo. Ovdje, u Norveskoj, imaju Majcin dan, kao i ocev, al` se i 8.mart obiljezava upecatljivo i nikako povrsno. To cijenim. Inace, za mene, opet iz kuce i valjda onih vremena,ovaj smo praznik obiljezavali i kao dan Majki.
    Imam i pricu o jednakosti, ali nije to sto me veze za danasnji datum, niti femiistkinje. I relativnije i suptilnije, ako cemo za prav;)

    OdgovoriIzbriši
  2. Hvala ti! Za mene je ovaj praznik dobio smisao tek s vlastitim majčinstvom. Moja mama nije baš bila fan. Vjerovatno je imala svoje razloge...

    OdgovoriIzbriši