Gotovo je - razvodimo se!




(„Sve sretne obitelji sretne su na sličan način, a svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način“)

Gotovo da postoji šablona po kojoj se odvija  niz nesretnih okolnosti za jednu obitelj s djecom kada je razvod u pitanju: napeta atmosfera pred odluku – odluka – jedan roditelj napušta dom – djeca su zatečena novonastalom situacijom i nerijetko se pitaju jesu li ona kriva?

Šta o razvodima u BiH kaže statistika?

U našoj zemlji godišnje se razvede oko 2000 parova.
2015. je bila rekordna, skoro 3000 parova odsviralo je kraj svoje veze.
Najčešći razlog – „nepremostive razlike“ -  kako bi izbjegli dodatna objašnjenja i što prije okončali spor.
Kod žena su krizne godine za donošenje odluke o razvodu od 30. do 34, a kod muškaraca od 40. do 49. godine.
Razvedeni parovi su prosječno  u braku ostajali oko 11,5 godina,  a za djecu je razvod najtraumatičniji baš oko jedanaeste godine!

Pustimo statistiku – nikad mi nije bila draga, polagala sam je nekoliko puta jer meni ono „statističko“  da,  ako ti jedeš meso a ja kupus – u prosjeku jedemo sarmu, nikako ne paše!
Tako ni  misao ruskog  književnika Lava Nikolajeviča Tolstoja s početka  ovog  teksta nije tačna,  bar  kada je u pitanju nesreća zvana – razvod braka.  Svaka ta  priča je  možda u načelu slična,  ali i sasvim različita u bitnim detaljima.

Na žalost, u toj teškoj životnoj situaciji roditelji ne stižu da misle na svoju djecu, da zavire u njihova osjećanja, da ih ohrabre i kažu im prave riječi...Nenamjerno su sebični, ne paze šta o dojučerašnjem bračnom partneru govore pred djecom, još ako se umješa šira porodica (a uglavnom se umiješa)... Djeca su zbunjena i pate.

Koja se pitanja najčešće vrte u njihovim glavama a rijetko ili nikako ih  postavljaju na glas jer  ne misle da bi im neko na njih odgovorio:

-          S kim ću živjeti?
-          Hoću li moći viđati roditelja koji odlazi?
-          Hoće li rastaviti nas braću, sestre?
-          Hoću li morati seliti, mijenjati školu?
-          Hoćemo li imati dovoljno novaca za život?
-          Očekuje li se od mene da stanem na nečiju stranu?
-          Voli li me i dalje onaj  roditelj koji odlazi?
-          Jesam li ja kriv za razvod?

Odraslima je teško zamisliti ovakva pitanja, naročito posljednje, čini im se da se sve „podrazumjeva“. Ali, kao što i druge stvari djeci moramo reći (da ih volimo na primjer) posebno moramo s njima razgovarati o svakom koraku novonastale situacije, i to veoma biranim riječnikom prilagođenim uzrastu. Razgovor mora odisati uvjerenjem da ćete zajedno prebroditi sve teškoće iako to možda u tom trenutku ne mislite jer patite i vi a ne samo dijete!

Najvažnije je uvjeriti ih da oni nisu krivi za razvod. Najbolje je reći pravi razlog, naročito ako ga dijete naslućuje. Ma koliko to bilo bolno. I stalno treba okretati priču na budućnost kako je vi zamišljate i pitati dijete šta ono misli o tome, nastojeći uvažiti i njegovo mišljenje.
Time se može izbjeći bar dio tuge, potištenosti, boli, ljutnje, pa čak i buntovnosti. Djeca se, kao i odrasli, najviše boje neizvjesne budućnosti, a skrivanjem činjenica samo se pojačava strah.

Dijete želi da čuje da ga roditelj koji odlazi i dalje voli i da mu je stalo do njega iako to možda tako ne izgleda (početno gubljenje kontakta s djecom, na primjer). Potaknite dijete da ono uradi prvi korak – nazove, napiše mail, poruku, ode u posjetu. Čak ako i ne uspije „iz prve“, nakon izvjesnog vremena treba pokušati ponovo. Recite djetetu da će roditelj koji više ne živi s njim vrlo brzo shvatiti koliko gubi što ne kontaktira sa svojim djetetom. I njemu je teško, možda se i stidi?

Ukoliko se odlaskom jednog roditelja pogoršala materijalna situacija, razgovarajte s djetetom o tome, zatražite podršku i razumijevanje, strpljenje, uz stalni optimizam da će se uskoro sve „srediti“. Najčešće i hoće.

Zamolite članove šire obitelji i prijatelje, naročito one „dušebrižnike“, da ne govore ružno pred djecom o roditelju koji nije prisutan, a nemojte ni vi to činiti. Razvedeni bračni drugovi, naročito u prvim fazama razvoda, „ujedaju“ se tamo gdje najviše boli – preko djece (uskrata alimentacije, uskrata viđanja djece, borba za skrbništvo samo da se napakosti onom drugom, vrijeđanja tipa „da je samnom bolje bi učio“ i slično). Takvo ponašanje kod djece može izazvati mnoge ružne posljedice – od dileme kome da vjeruje do laganja i ulizivanja radi materijalne koristi.

Osim što dijete mora biti načisto s tim da ni u najmanjoj mjeri nije krivo za razvod, još je važnije da mu se dokaže da još uvijek ima oba roditelja koja ga vole, bez obzira što je njihova međusobna ljubav prošla...Pokušajte s rečenicom: „Ti se nisi razveo ni od koga!“

Nekada su parovi ostajali u braku zbog djece a danas se razvode -  zbog djece! Ruku na srce, bolje s jednim roditeljem u miru nego s dva u paklu!

You Might Also Like

2 komentari

  1. "De mortuis nil nisi bene"- o mrtvima sve najbolje!!!! Pravilo br 1 u svim relacijama gdje se dogodi gubitak, rastanak i sl. Kad prestane ljubav, a mislim LjUBAV, prostor iza je ravan smrti. U ime tog prvog, a tek kada su djeca tu,trebalo bi sjetiti se mudre izreke i primjenjivati je do besvjesti. To je tako, ukoliko postujes sebe, svoju ljubav i narocito nevine malisane. Nazalost, djeca su cesto "kolateralna steta" jedne strasne veze- cinilo se za sva vremena itd. Ko garantuje da se u brak-vezu ulazi zbog djece ili sa nekim odgovornim planom i razgovorom o njima. Sumnjam, vrlo je to rijetko.
    Pa, tako razmisljam, potaknuta ovim tvojim tekstom(ko zna zasto si ga bas sada i tu napisala) da bi uz onaj tekst o bracnim duznostima, koji se ponavlja pred maticarem ili nekim drugim, trebalo nesto reci i o djeci i odgovornosti koja se preuzima ovim cinom.
    Ima poslovica i nastavak: O zivima samo istina!!!! de vivis nil nisi verum, ali trenutno nije aktuelna, posto je do "pucanja doslo"!!!:)
    jelena

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala ti, draga, na komentaru! To mi puno znaci! Zašto sam baš sad objavila ovaj tekst? Dogodilo se da dva para mladih ljudi, polovine parova su prijatelji od djetinjstva, istovremeno prolaze kroz različite stvari ovih dana - jedni slave osmu godišnjicu sretnog braka a drugi se razvode... Kad dođe do razvoda svi "pomažu" umjesto da parovi prođu predbračno savjetovanje, a naročito "predroditeljsko" savjetovanje. Ali to se ne događa, a kad stradaju djeca - ja ne mogu da šutim...

      Izbriši